Według raportu Narodowego Banku Polskiego opublikowanego w marcu 2020 roku, karty debetowe i kredytowe stanowią łącznie niemal 95% kart, których na co dzień używają Polacy. Chociaż pozornie służą do przeprowadzania podobnych transakcji, w rzeczywistości różnią się wieloma szczegółami.

Karta debetowa a karta kredytowa

Karta debetowa i karta kredytowa to dwa różne produkty bankowe, z których pierwszy nie funkcjonuje samodzielnie, natomiast drugi, tak. Karta debetowa jest wydawana jako środek płatniczy do konta bankowego. Za jej pomocą można płacić za zakupy czy usługi, a środki pobierane są bezpośrednio z konta użytkownika. Można jej używać do przeprowadzania transakcji stacjonarnych, jak i internetowych, przy założeniu, że na koncie bankowym, do którego jest przypisana, znajdują się środki. W przypadku ich braku transakcja nie zostanie zrealizowana, a karta staje się jedynie kawałkiem plastiku.

 

Inaczej jest w przypadku karty kredytowej. Przede wszystkim, funkcjonuje ona jako niezależny produkt bankowy, a więc nie musi być z nią powiązane żadne konto bankowe. Głównym założeniem działania kart kredytowych jest możliwość korzystania ze środków finansowych, których użytkownik fizycznie nie posiada na swoim koncie. Oznacza to, że płacąc za zakupy kartą kredytową, jej posiadacz zaciąga w banku kredyt gotówkowy online, który musi spłacić w określonym umownie czasie. Jeśli nastąpi to w tzw. okresie bezodsetkowym, od zaciągniętego kredytu bank nie naliczy odsetek, a więc klient musi zwrócić do banku jedynie taką kwotę, jaką wykorzystał. Natomiast jeśli spłata zadłużenia na karcie kredytowej nastąpi po tym terminie, od wykorzystanej kwoty zostaną naliczone odsetki, powiększające zobowiązanie wobec banku. Co więcej, każda karta kredytowa ma określony limit dostępnych na niej środków. O ile w przypadku karty debetowej użytkownik dysponuje taką ilością pieniędzy, jaka obecnie znajduje się na koncie bankowym, tak w przypadku karty kredytowej, górną granicą możliwości płatniczych jest przyznany przez bank limit kredytowy.

Karta debetowa i kredytowa w praktyce

Płatność kartą debetową i kartą kredytową przebiega tak samo. W przypadku karty kredytowej klient musi jednak pamiętać o spłacie zadłużenia, natomiast użycie karty debetowej nie implikuje takiego obowiązku. Obu kart można również używać do wypłaty gotówki z bankomatu, przy czym w przypadku karty kredytowej, bank może naliczyć dodatkową opłatę – ta karta służy głównie do prowadzenia rozliczeń bezgotówkowych.

 

Jedną z najważniejszych różnic stanowi fakt, że nie każdy może otrzymać w banku kartę kredytową. Ze względu na to, że jej użycie oznacza zaciągnięcie kredytu, aby ją otrzymać, trzeba wykazać się zdolnością kredytową. Bank sprawdza ją przed wydaniem karty, a na podstawie osiąganych dochodów i spektrum wydatków określa, jak wysoki limit dla danego użytkownika może zostać przyznany na karcie. Natomiast karta debetowa jest wydawana do konta niemal zawsze, a aby ją otrzymać, nie trzeba spełnić dodatkowych warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *